Pages

Ads 468x60px

Hamilelikte Görülen Ağız Tadı Bozukluğu

Hemen hemen herkes hamilelik dönemindeki mide bulantısı ve kusmalarıdan haberdardır. Ancak pek çoğu bu dönemde ağız tadının bozulması yönündeki gelişmelerden haberdar değildir. Gebelikte hormon dengesinin değişmesi nden kaynaklanan bu olgu pek çok gebede görülen, tat almamaya ve farklı almaya neden olan bir sorundur. Bu sorunu yaşayan gebelerin pek çoğu ağzından metalik ve acı bir tat olduğu duygusunu yaşamaktadır. Bu durum genellikle gebeliğin ilk üç ayında görülmekte ve ikinci üç ayında azalmakta ve yok olmaktadır.

Neler Yapılabilir?
Gebeliğin ilk 3 ayı içerisinde bulup ikinci üç aya doğru azalan bu durumla başa çıkabilmek için etkili birkaç öneriyi sizlerle paylaşmayı uygun bulduk.

İşte öneriler:

Ekşi gıdalar tükürük ve tat bezlerini harekete geçirdiğinden dolayı yiyeceklerinizi ekşi soslarla tatlandırın. Dişlerinizi sık sık fırçalayın ve ağzınıza karbonatlı su ile gargara yapmayı deneyin. Bu üç aylık dönemde hassasiyetiniz yoğun olduğundan yemediniz yiyecekleri yemek konusunda kendinizi zorlamayın. Doktorunuz vitamin tavsiyesinde bulunurken bu hassasiyetinizi dikkate albaraka vitamin hapları önem vermesini rica edin.
Kaynak.7gunsaglik.com

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...