Pages

Ads 468x60px

Bronşitten Nasıl Korunabiliriz

Bronşit akciğerlerdeki hava boşluklarının iltihaplanması sonucunda meydana gelen bir rahatsızlıktır. Nefes borusu ve bronşlar enfeksiyondan ötürü iltihaplanabilir. Hava yollarının mukus astarı tahriş olabilir, şişebilir, sıvıları akabilir,

Sıklıkla şiddetli öksürük görülür. Yetişkin ya da çocuklar bronşit olabilir. Belirtileri benzerdir. Bebeklerde bu genelde astım olarak görülür. Nedenleri, soğuk aylarda üst solunum yolu enfeksiyonu ile başlayabilir, çeşitli virüsler özellikle grip virüsleri neden olabilir.

Bakteriler, toz-duman, kimyasal çözücüler, sigara dumanı akut bronşite sebep olur. Belirtiler, genelde üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra meydana gelir. Bronşit için şifalı bitkiler, aslanağzı, çan çiçeği, çam fıstığı, gelincik, mersin yağı, okaliptüs, salep, susam ve turptur.

Ateş düşürücüler, öksürük şurupları, ağrı kesiciler kullanılır. Balgamı kolay bir şekilde çıkarmak için, buna yönelik ilaçlar hastaya önerilir. Tedavinin fayda sağlaması için, sigarayı mutlaka bırakmak gerekir. Tedavinin ilk şartı sigaranın bırakılmasıdır.

Sigarayı bırakınca, hastanın öksürmesinde ve balgam çıkarmasında azalma görülür. Hastanın, nefes alıp vermesinde belirgin bir değişiklik vardır. Kişi, çok daha rahat bir yaşam sürer. Solunum yollarına yerleşen bakteri ve virüsleri yok etmek için ilaç tedavisi uygulanır. Bu tedavinin doğru uygulanması için, hastanın boğaz ya da balgam kültürü yapılır ve o mikroba uygun ilaç verilir.
Kaynak.7gunsaglik.com.tr

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...